NTCA Virtual Supporting School
  • Login

Breadcrumb Navigation

Bevezetés

Bevezetés

Az ún. engedélyezett gazdálkodók ( Authorised Economic Operator - AEO ) alatt speciális státusszal rendelkező gazdasági szereplőket értünk. Ez alapján a vámhatóság az engedélyezett gazdálkodót megbízható partnerének tartja és ezért a vámügyeinek intézése, illetve vámkezelései során számos kedvezményt kap a vámhatóságtól.

A nemzetközi kereskedelem globalizációja, illetve a közelmúlt terrorcselekményei miatt a Vámigazgatások Világszervezete (VVSZ) elkészített egy keretrendszert (Framework of Standards ), mely a vámszakterületen megteremti a keretfeltételeket modern és hatékony kockázatkezeléshez, egyben megteremti az engedélyezett gazdálkodó fogalmát.

Az Európai Unió, követve ezt a kezdeményezést, az Európai Parlament és a Tanács 648/2005/EK rendeletével , a Közösségi Vámkódex módosításával valósítja meg a fent említett keretrendszer elképzeléseit. A rendelet 5a. cikke vezeti be az engedélyezett gazdálkodói koncepciót a közösségi vámjogszabályokba. A részletszabályokat a kapcsolódó végrehajtási rendelet, az 1875/2006/EK bizottsági rendelet 14a-14x. cikke tartalmazza.

Az AEO-kkal kapcsolatos rendelkezések 2008. január 1-jén lépnek hatályba.

Mivel a teljes ellátási lánc biztonságának garantálása a rendelkezések célja, a státusz kölcsönös elismerése érdekében több harmadik országgal folytat az EU tárgyalásokat. Az USA-val folytatott tárgyalások a leginkább előrehaladottak.

Tekintettel arra, hogy az EU valamely tagállamának vámhatósága által megadott AEO státuszt az EU valamennyi tagállama automatikusan elismeri, különösen fontos, hogy az AEO-kkal kapcsolatos közösségi jogszabályokat valamennyi tagállamban egységesen alkalmazzák, ezért egy AEO iránymutatás is kidolgozásra került. Az iránymutatás magyar nyelvű fordítása röviddel ezelőtt készült el.

Az AEO koncepció Magyarországon történő bevezetése érdekében létrejött a Nemzeti Engedélyezett Gazdálkodói Projekt .

Ezen elektronikus tananyag segítségével megismerheti az AEO tanusítvány igénylésére és kiadására vonatkozó nemzeti szabályokat, egy másik oldalon pedig az EU által elkészített elektronikus tananyag mutatja be az AEO előnyeit és a tanúyítvány kiadásával kapcsolatos közösségi rendelkezéseket.

Amennyiben az AEO státusszal kapcsolatban kérdés merül fel, azt az aeo@helpdesk.mail.vpop. hu e-mail címre kell eljuttatni.

Reméljük ezen tananyagok megismerésével sikerül elsajátítani az AEO-val kapcsolatos szabályokat, és megkönnyítani az AEO tanusítvány igénylésének és kiadásának folyamatát.

Hasznos időtöltést kívánunk!

Dézsi Zsolt a tananyag szerkesztője és az
AEO munkacsoport tagjai